Start og stop-ur lige ved hånden
15. september 2008 20:52 HverdagJeg har forgæves efterlyst en lille device, der kunne ligge ved computeren, og som jeg kunne trykke stop og start på, når jeg blev afbrudt i en opgave af en telefon.
Jeg har talt med et par af de firmaer, der leverer tidstyringsprogrammer, og de ser måbende på mig, når jeg prøver at forklare, at det for mig er risikablt distraktionsmæssigt at skulle over på et computerprogram på min skærm for at klikke stop og start ved sådanne afbryudelser.
Jeg vil helst have det i fingrene, væk fra skærmen, så jeg kan fortsætte med at koncentrere mig om det, der er på skærmen, når jeg er færdig med at tale i telefon.
Det synes dem nærmest komisk, at jeg sådan føler mig truet på koncentrationen, men sådan har jeg det altså. Det er nemt at lave overspringshandlinger, hvis man først er kommet væk fra det aktive skærmbillede.
De mener, at jeg er ene på markedet med dette ønske, og tror det vil være for dyrt at udvikle en sådan device.
Det kan være de har ret, men jeg savner virkelig sådan et “skakur” , der er forbundet til en tidsregistrering, men altså ekstro-screen-agtigt.
Det nærmeste jeg har fundet er dette stopur:
Det virker ikke her i blogindlægget, men følg linket, og så kommer du til siden på Journalisthøjskolen, hvor uret ligger.
Tak for tippet til Charlotte Hammer











Laura L. Andersen :
Dato: 22. september 2008 @ 14:43
Prøv: http://www.toggl.com/en/
Glimrende værktøj til tidsstyring!
Mvh
Laura