Ny projektleder – blog

12:31 Blogs, Uncategorized

Mange frie agenter og selvstændige arbejder som projektledere, eller har projektlederopgaver i forbindelse med løsning af større opgaver.
En af de mere trænede projektledere, Finn Svenning, er begyndt at blogge i forbindelse med DIEUs projektlederuddannelse.

At han ikke er helt grøn, viser denne dybt sarkastiske gennemgang af en Fasemodel for et projektforløb, som han i dette indlæg lægger som skabelon ned over DR-byen

De seks faser er:
1. Entusiasme.
2. Desillusion.
3. Panik.
4. Placering af skylden.
5. Irettesættelse af de uskyldige.
6. Ros og belønning til dem, der ikke deltog.

Virker det genkendeligt ?………..

Finn Svenning er god til at rejse nogle spørgsmål af mere problematisk karakter og dilemmaer i en projektleders hverdag. For eksempel efterlyser han svar på, hvordan man håndterer, at en chef vil være med både i styregruppen og i selve projektgruppen.
Hatte Ny projektleder   blog

Lidt ligesom at have en bil med to førere.

DIEU har åbnet bloggen for at gøre projektlederarbejdet tydeligere. Mange sidder relativt isolerede i deres lederjobs og har mulighed for at udveksle erfaringer med andre, også på bloggen.

Og jo, jeg har været med til at rådgive om starten af bloggen.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

 

Abonnér på nye indlæg på bloggen!

Det er rigtigt let at følge med i nye indlæg fra bloggen!
Vælg bare hvordan vil du helst have besked:

Få besked på din email:

Tilføj feed til din Google Startside eller Google Reader! Tilføj feed til din Google Startside eller Google Reader

Eller abonnér på RSS Feed

Skriv en kommentar

Din kommentar

Disse tags kan desuden anvendes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bemærk venligst: Godkendelsen af kommentarer betyder at der kan gå tid fra du sender kommentaren til den offentliggøres på siden.