Om Abelone Glahn

Abelone Glahn

Abelone Glahn fotograferet af Ingrid Riis

Abelone Glahn (1955) er forfatter og journalist.

Driver den selvstændige mikrovirksomhed Amedia samt portalen for selvstændige, Mikrobusiness.dk

Desuden er hun partner i kommunikationsbureauet First Link.

Abelones spidskompetence er rådgivning om  opbygning og drift af netværk og praksisfællesskaber i foreninger, organisationer og virksomheder.
Specialet er onlinenetværk og virtual communities.

Abelone arbejder tillige med virtuel rekruttering, employer branding på nettet og virksomhedernes virtuelle aftryk på nettet.
Abelone holder desuden ofte foredrag om den enkeltes netværk i karrieresammenhæng, samt om det virtuelle håndtryk, vi efterlader på internettet.

Forfatter til bogen “Dit virtuelle håndtryk – sådan netværker du på nettet”, samt til “Frie Agenter – en praktisk bog til den, der vil arbejde med eller som freelancer” samt til “Dit Professionelle netværk – sådan tænder du kontakterne”.
Abelone har også udgivet bogen “Mikrovirksomheder med vokseværk“, som er skrevet sammen med sin nærmeste konkurrent OG kollega, kon-kollegaen Margrete Bak.

Den seneste bog “50+ og nystartet – engang imellem er man nødt til at fyre sin arbejdsgiver” runder de meget praktisk orienterede bøger om selvstændig virksomhed  af.

Abelone Glahn rådgiver desuden mennesker, der ønsker at starte og især vokse med deres selvstændige mikrovirksomhed.

Abelone Glahn blev kåret som Årets Heltinde 2005 af netværket Morgendagens Heltinder, modtog to år senere i 2007 Kreds2 prisen for sin indsats for selvstændige og freelancere og sidder desuden i Cavling Komiteen.

Abelone Glahn har en passioneret interesse for tvillinger og driver Nordens største hjemmeside for og om tvillinger. Hun er tillige forfatter til bøgerne De første ti år med tvillinger, samt bogen Tvillingebilleder- om voksne tvillinger

LinkedIn profil

Abelone Glahn

Abelone Glahn fotograferet af Ingrid Riis

KONTAKT:
Abelone Glahn
info @ abeloneglahn.dk
Telefon 5449 0094
Mobil 2425 4852

Denne blog er tilpasset af Anders Saugstrup, specialist i søgemaskineoptimering af blogs og kører på WordPress